Followers

Tuesday, 30 October 2012

Halloween

Jako, że jutro Halloween chciałam Wam przybliżyć ideę Halloween :) Oto troszkę historii :)

Halloween jest obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli wieczorem 31. października. Wywodzi się z pogańskiego święta Samhain obchodzonego przez Celtów zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Wraz z szkockimi i irlandzkim emigrantami powędrowało ono za ocean i można powiedzieć, że obecnie amerykańska ( co tu ukrywać bardzo skomercjalizowana wersja) przyćmiła celtycki oryginał. Ale nie będę się czepiać, bo takie przykłady mamy na własnym podwórku (np. Wianki w zakolu Wisły w Krakowie).
Słowo Halloween to skrócona wersja All-hallow-even (wigilia “All Hallows’ Day” znanego również jako Dzień Wszystkich Świętych) . W wielu europejskich kulturach dzień ten jest postrzegany jako jeden z nielicznych w ciągu roku, kiedy duchy mogą kontaktować się z naszym światem a magia ma potężną moc.
Halloween ma klika symboli, a najważniejszy i najpopularniejszy to Jack-o-latern, czyli wyrzeźbiona dynia z zapaloną świeczką wewnątrz. W Irlandii ta tradycja wiąże się z legendą o Uszczypliwym Jack’u, złośliwym hazardziście i alkoholiku, który zapędził diabła na drzewo i uwięził go tam, rzeźbiąc znak krzyża na pniu. W odwecie diabeł skazał Jack’a na wieczną nocną włóczęgę po ziemi. Natomiast w Stanach Zjednoczonych związana jest ona przede wszystkim z okresem plonów.
Najpierw trzeba zdobyć dynie- Ja je zazwyczaj kupuję w supermarkecie.
Inne popularne symbole to duchy, wiedźmy, wampiry, nietoperze, sowy, kruki, czarne koty, pająki, gobliny, zombi, mumie, szkielety i demony, czyli wszystko, co kojarzy się ze śmiercią, czarną magią, nieszczęściem. Również dynie i strachy na wróble, choć te związane z świętem plonów, stały się symbolami Halloween.

Tradycyjnie w wieczór ten organizuje się:

    trick-or-treat czyli “cukierek albo psikus”; poprzebierane dzieciaki chodzą od domu do domu (wszystkie domy, które ‘biorą udział’ w tej zabawie powinny być odpowiednio udekorowane), pukając do drzwi i wrzeszcząc “trick-or-treat”. Oczywiście zawsze dostają słodycze. Ciekawa jestem, co by zrobiły, gdyby ktoś powiedział: „to zróbcie mi psikusa” :happy_tb:
    imprezy przebierańców; jej nieodłącznymi elementami są pumpkin soup i pumpkin pie (zupa i ciasto dyniowe; o jej.. ciasto dyniowe z orzechami pecan.. aż mi ślinka cieknieimprezy dla starszych obejmują również oglądanie horrorów- my w tym roku planujemy marathon horrorów :)Poniżej troszkę zdjęć od wujka googla :) 
 

No comments:

Post a Comment

Dziękuję Ci bardzo za komentarz :* Każdy komentarz jest bardzo dla mnie ważny i istotny, jednakże bądź świadoma/świadomy, że komentarze są moderowane i wszystkie komentarze bedące reklamą, obraźliwe, czy też nic nie wnoszące do tematu nie będą publikowane. Rozważ czy to co piszesz ma odniesienie do treści posta jak również, czy poprzez słowa użyte w komentarzu nikogo nie obrażasz ?


Dodam też, że do wszystkich zostawiających komentarze zaglądam regularnie więc nie musisz zostawiać wpisu typu zapraszam do mnie etc...Raz jeszcze dziękuję za odwiedziny oraz za pozostawienie śladu po sobie...